Jakie są najbardziej komfortowe warunki w pomieszczeniu?
Jako najbardziej komfortowe warunki w pomieszczeniach domowych określa się te, w których temperatura wynosi 23-26°C przy wilgotności powietrza mieszczącej się w przedziale 40-60%. Nie wolno zapominać, że nastawiając klimatyzator nie można przesadzać ze zbyt niską temperaturą. Amplituda temperatur powietrza na zewnątrz i w klimatyzowanym pomieszczeniu nie może być większa niż 6-7°C.
Jak uniknąć przeciągów?
Dla jak najbardziej komfortowych warunków w pomieszczeniu ruch powietrza powinien być niewyczuwalny. Aby osiągnąć taki stan warto zwrócić uwagę na ustawioną prędkość przepływu powietrza i regulację kierunku w jakim wydmuchiwane jest oziębione powietrze z urządzenia klimatyzującego. O odpowiednią prędkość przepływu powinniśmy także zadbać w trosce o zdrowie, gdyż w sytuacji, gdy przekracza ona 0,2 m/s można łatwo się przeziębić.
Czy klimatyzator tylko chłodzi?
Urządzenia te oprócz chłodzenia powietrza, usuwają z niego nadmiar wilgoci. Przyczyna tego jest prosta – im mniej wilgoci w nagrzanym powietrzu, tym lepsze jest nasze samopoczucie. Co więcej, w zimie klimatyzatory mogą służyć za źródło ciepła.
Czy klimatyzacja jest zdrowa?
Jak wszystko, tak i nieprawidłowo użytkowana klimatyzacja może zaszkodzić naszemu zdrowiu. Niekorzystne jest siedzenie w strumieniu zimnego powietrza, ale największe zagrożenie stwarza schładzanie pomieszczeń do zbyt niskich temperatur, diametralnie różnych od tych panujących na zewnątrz, ponieważ jest to prosta droga do szoku termicznego.
Dlaczego trzeba serwisować klimatyzację tak często?
Konieczne jest częste czyszczenie i odgrzybianie urządzeń klimatyzacyjnych, ponieważ z uwagi na wytwarzający się w nich mikroklimat, są wspaniałym miejscem do rozwoju drobnoustrojów. Korzystając z nieczyszczonej klimatyzacji skazujemy się na wdychanie powietrza zanieczyszczonego bakteriami i grzybami, które mogą prowadzić do zaostrzenia objawów alergii, a nawet poważnych chorób dróg oddechowych.
W jakim miejscu najlepiej umieścić klimatyzator?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od rodzaju klimatyzatora. Klimatyzatory typu split (z dwoma jednostkami) co do zasady można zamontować w dowolnym miejscu, mimo to najbardziej popularnym miejscem montażu są ściany zewnętrzne. Przy wybieraniu lokalizacji nie można jednak zapomnieć, że im mniejsza jest moc chłodnicza klimatyzatora, tym mniejsza dopuszczalna odległość pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną. W przypadku klimatyzatorów monoblokowych najlepszym i jedynym polecanym rozwiązaniem jest umiejscowienie go na zewnątrz domu, ponieważ klimatyzatory tego typu wytwarzają dużo hałasu.
Czy klimatyzator okienny koniecznie musi być założony w oknie?
Choć wskazuje na to nazwa to taki klimatyzator może być umieszczony również w innych miejscach. Klimatyzator okienny można zamontować także w wykutych w ścianie otworach.
Czy można zamontować klimatyzator nad kaloryferem?
Klimatyzatory nie mogą być instalowane w bezpośrednim sąsiedztwie urządzeń grzewczych. Należy zachować odpowiednią odległość nie tylko od urządzeń grzewczych, ale także zasilanych łatwopalnym gazem. Co więcej, w przypadku klimatyzatorów obsługiwanych pilotem, nie powinny się one znajdować w odległości mniejszej niż 1 metr od telewizora czy radia.
O ile może wzrosnąć zużycie prądu po zainstalowaniu klimatyzacji?
To, ile prądu pobiera klimatyzator zależy od jego klasy energetycznej. Jeśli na przykład klimatyzator należy do klasy energetycznej A, to do wytworzenia ponad 3,2 kW chłodu potrzebuje jedynie 1 kW energii elektrycznej. Natomiast, urządzenie z klasy energetycznej D z takiej samej ilości energii wyprodukuje jedynie 2,6 kW a 2,8 kW chłodu.
Artykuł przygotowano we współpracy z chigo.pl/klimatyzatory-cac
Artykuł Klimatyzacja w pytaniach i odpowiedziach. pochodzi z serwisu TechON.pl - włącz technologię!.