Quantcast
Channel: Poradniki – TechON.pl – włącz technologię!
Viewing all articles
Browse latest Browse all 38

Ty również możesz mieć inteligentny dom.

$
0
0

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Pierwsze i najważniejsze pytanie – jak wyobrażamy sobie inteligentny dom. Drugie, równie ważne – jaki posiadamy budżet na zastosowanie tego typu rozwiązań. Oczywistym jest, że im większy tym bardziej zaawansowane technologie możemy wprowadzić do naszego domu. Na dzisiejszym przykładzie pokażemy Wam jak wyposażyć gospodarstwo domowe w kilka podstawowych rozwiązań, jednak znacznie ułatwiających nasze codzienne życie.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/de/thumb/6/68/Fritz!_Logo.svg/270px-Fritz!_Logo.svg.png

Podstawowym elementem podczas tworzenia inteligentnego domu jest oczywiście stały dostęp do Internetu. Jak nie trudno się domyślić potrzebny będzie router. W związku z tym, że korzystać będziemy z produktów AVM jako podstawę „budowy” użyliśmy routera FRITZ!Box 7272. Dlaczego akurat ten model? Jest on bardzo zaawansowany technologicznie co jest w tym przypadku inwestycją na długie lata. FRITZ!Box można podłączyć do każdego łącza DSL. Można je również połączyć z modemem światłowodowym lub przewodowym i w prosty sposób włączyć do istniejących sieci WLAN. Możliwe jest również podłączenie przez mobilne urządzenie UMTS. FRITZ!Box umożliwia połączenia WLAN o prędkości 450 Mbit/s. Co ciekawe, jeśli mamy sieciowy serwer danych a chcielibyśmy naszym gościom udostępnić domowe WiFi producent również przemyślał to rozwiązanie. W tym celu dostępny jest oddzielny klucz sieciowy i nazwa. Goście nie mają dostępu do sieci domowej. Pozwala to zachować prywatność danych.

Jak widać router, który wybraliśmy jest naprawdę zaawansowanym modelem. Posiada bardzo wiele ciekawych funkcji, a dzięki standardowi WPS (WiFi Protected Setup) można bardzo szybko podłączyć do sieci nowe urządzenia obsługujące WLAN. Co ciekawe, urządzenia te działają pod systemem FRITZ!OS, który umożliwia wygodne sterowanie urządzeniami Smart Home. Dzięki temu bardzo łatwo połączymy wszystkie urządzenia o których będziemy tutaj pisali.

DUŻY ZASIĘG BEZPRZEWODOWEGO POŁĄCZENIA.

Wiele osób ma problemy z małym zasięgiem routera przez co tworzenie inteligentnego domu jest utrudnione. W tym przypadku pomocnym będzie repeater – coraz popularniejsze urządzenie na naszym rynku, które zwiększa sygnał routera. Wybraliśmy model FRITZ!WLAN Repeater 1750E. To topowe urządzenie firmy AVM. Produkt umożliwia nawiązywanie stabilnych i szybkich połączeń WLAN o prędkości sięgającej do 1300 Mbit/s w paśmie 5 GHz oraz 450 Mbit/s w sieci 2,4 GHz.

Co ciekawe konfiguracja takiego produktu jest wręcz banalna. Konfiguracja następuje po naciśnięciu przycisku: wzmacniacz i obsługujący WPS router, np. FRITZ!Box, łączą się ze sobą automatycznie. Wzmacniacz FRITZ!WLAN Repeater przejmuje odpowiednie ustawienia WLAN i jest natychmiast gotowy do użycia. Bardzo dobrym posunięciem było umieszczenie specjalnych diod, które informują o optymalnym „ustawieniu” urządzenia. Umieszczone z przodu wzmacniacza diody pomagają wybrać idealne miejsce ustawienia. Oprócz statusu połączenia informują także o natężeniu sygnału.

BEZPIECZEŃSTWO I OSZCZĘDZANIE

Wkraczamy powoli w etap budowania inteligentnego domu. Oczywiście tego bardzo prostego bo nie będziemy montowali automatycznej bramy, rolet w oknach itp. Na początek zajmiemy się sterowaniem dopływu prądu do urządzeń. Posłuży nam do tego FRITZ!DECT 200, który potrafi także mierzyć, rejestrować i analizować zużycie energii. Inteligentne gniazdko pozwala na swobodne włączanie i wyłączanie urządzeń do niego podłączonych. Nawet wtedy, gdy nie ma  nas w domu – przez Internet lub za pomocą bezpłatnej aplikacji MyFRITZ!App. Tego typu urządzenia są bardzo przydatne. Dzięki nim nie będziemy musieli obawiać się o wyłączone żelazko czy inne urządzenia. Dodatkowo, na przykład podczas wyjazdów możemy co jakiś czas włączać lampkę aby potencjalni włamywacze myśleli, że ktoś jest w domu.

Model ten jest naprawdę zaawansowany. FRITZ!DECT 200 oferuje wiele różnych możliwości: możemy skorzystać z harmonogramu lub ustawić przełączanie przez FRITZ!DECT jednorazowo, codziennie, w określone dni tygodnia, cyklicznie lub losowo. Można również określić w kalendarzu Google, kiedy dane urządzenie ma być włączane i wyłączane. Funkcja Astro powoduje automatyczne włączenie lub wyłączenie urządzenia o wschodzie i zachodzie słońca. FRITZ!DECT 200 nie tylko odpowiada za przełączanie podłączonych urządzeń, lecz także mierzy ilość zużytej energii. Możemy wyświetlić aktualną moc wyrażoną w watach oraz napięcie podane w woltach. Dostępne są również analizy zużycia w ciągu godziny, dnia, miesiąca i roku w kWh i €, a także bilans emisji dwutlenku węgla. Inteligentne gniazdko jest zintegrowane z siecią domową przy użyciu technologii bezprzewodowej DECT. Gniazdko jest fabrycznie bezpiecznie szyfrowane. Na interfejsie użytkownika urządzenia FRITZ!Box można w prosty sposób skonfigurować różne funkcje. Co ciekawe, FRITZ!DECT automatycznie mierzy temperaturę w pobliżu urządzenia.

FRITZ!DECT 200 i laptop

Krótko mówiąc dzięki FRITZ!DECT 200 możemy nie tylko włączać i wyłączać urządzenia podłączone do gniazdka, lecz także monitorować zużycie prądu.

 

POŁĄCZENIA TELEFONICZNE W TRYBIE STACJONARNYM

Zdajemy sobie sprawę, że telefonia stacjonarna jest coraz rzadziej używana, jednak wypadałoby rozważyć taką opcję w artykule. Tym bardziej, że produkt, który tutaj pokazujemy posiada także możliwość pracy w trybie VoIP. Do rozmów wybraliśmy FRITZ!Fon C4. Model obsługuje telefonię HD, zapewniającą idealnie czysty dźwięk połączeń. Dzięki transmisji całego spektrum częstotliwości ludzkiego głosu FRITZ!Fon zapewnia doskonałą jakość dźwięku. Do kontaktów w książce adresowej można dodać zdjęcia, aby od razu wiedzieć, kto dzwoni. Tryb DECT-Eco automatycznie redukuje moc połączenia radiowego, gdy tylko FRITZ!Fon przechodzi w tryb czuwania. Przy nadejściu połączenia telefon automatycznie „budzi” się z trybu oszczędzania energii.

ŁĄCZYMY ZESTAW W CAŁOŚĆ.

Najważniejszą rzeczą w tzw. integracji wszystkich urządzeń, które wybraliśmy do stworzenia tego poradnika jest oczywiście konfiguracja routera. Na szczęście obsługa FRITZ!OS jest banalna, a dodatkowo otrzymujemy zestaw instrukcji w języku polskim dzięki czemu nie będziemy mieli problemu z podłączeniem urządzenia do Internetu.

Powyższe zdjęcie pokazuje jak mamy podłączyć poszczególne przewody do routera. Po poprawnym podłączeniu należy uruchomić przeglądarkę i wpisać adres: http://fritz.box lub 169.254.1. Uruchomimy dzięki temu specjalny panel administracyjny – aplikację FRITZ!Box user interface. Dalsze ustawienia musimy wybrać sami – w zależności od tego jakie mamy łącze internetowe dlatego nie będziemy szczegółowo opisywali konfiguracji routera. W przypadku problemów prosimy o dodawanie komentarzy pod tym artykułem – chętnie wypowiemy się nie tylko my, lecz także pracownicy firmy AVM.

Z kolegi konfiguracja innych urządzeń, tj. repeatera czy inteligentnych gniazdek odbywa się automatycznie dlatego też również i w tym przypadku nawet laik poradzi sobie sprawnie z połączeniem naszego inteligentnego domu.

Warto zainstalować aplikację FRITZ!OS na nasze smartfony aby monitorować pracę gniazdek – zarówno pobór prądu jak i oczywiście włączanie i wyłączanie poszczególnych urządzeń.

KILKA SŁÓW NA KONIEC

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że zbudowanie nawet tak bardzo podstawowego inteligentnego domu kosztuje sporo pieniędzy. Jedno gniazdko to koszt około 230 zł, a przecież urządzeń w całym domu jest dużo. Im większa ilość podłączonych urządzeń tym lepiej, jednak na szczęście możemy cyklicznie dokupywać kolejne gniazdka. Możemy zrezygnować np. z telefonu który kosztuje podobną kwotę do tej, którą musimy zapłacić za inteligentne gniazdko. Możliwości rozbudowy takiego inteligentnego domu jest wiele. Największym jednak atutem tego rozwiązania jest bezpieczeństwo nasze i naszego dobytku. Pomyślmy – zapomnieliśmy wyłączyć np. żelazka i wyszliśmy z domu. Dzięki rozwiązaniu o którym piszemy w tym artykule mamy możliwość zdalnego wyłączenia urządzenia. Aby zaoszczędzić pieniądze możemy monitorować także pobór prądu np. wyłączając telewizor, który w nocy często pracuje w trybie czuwania.

Im bardziej zaawansowane systemy tym większy koszt. Zachowajmy także zdrowy rozsądek – nie ma zabezpieczeń, których nie da się złamać. Niemniej jednak zachęcamy gorąco do tworzenia takich rozwiązań. Głównie ze względów ekonomicznych – możemy monitorować pobór prądu oraz dla bezpieczeństwa – wyłączymy zdalnie urządzenia, które mogą spowodować np. pożar.

 http://www.ebuyer.com/blog/wp-content/uploads/2011/12/Intelligent_house_.jpg

A NA KONIEC KOŃCÓW KONKURS :-)

Chętnie poznamy także Waszą opinię na temat budowy inteligentnego domu. Piszcie w komentarzach jakie urządzenia powinny być podłączane do inteligentnych gniazdek, dlaczego warto zbudować swój, nawet amatorski inteligentny dom. Trzy najciekawsze odpowiedzi nagrodzimy gniazdkami opisywanymi w tym artykule!

Artykuł Ty również możesz mieć inteligentny dom. pochodzi z serwisu TechON.pl - włącz technologię!.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 38

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra